اشتباه در دکوراسیون خانه های کوچک که نباید مرتکب شد

اشتباهات خانه های کوچک که نباید مرتکب شد!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

خانه های کوچک ارمغان زندگی مدرن امروز است و اشتباهات خانه های کوچک ممکن است حسرت خیلی چیزها را به دل شما بگذارد. داشتن اطلاعاتی درباره شکل طراحی و چیدمان فضای خانه می تواند کمک زیادی به شما بکند.

 مقاله های مرتبط

ایده هایی برای ورودی های خانه های کوچک

ترفند های دکوراسیون

 این روز ها دیگر خانه‌ ها کوچک شده‌اند؛ آن قدر کوچک که هر وجب‌ شان برای صاحب خانه اهمیت دارد. مساله بزرگ در خانه‌ های امروزی فقط داستان متراژ و سانتی‌متر های طلایی نیست؛ ماجرا بیشتر انتخاب نادرست اسباب و لوازم و خطا های کوچک در طراحی داخلی است که خانه ۶۰ متری را به اندازه یک سوئیت ۳۰ متری تنگ و تاریک می‌کند. برای داشتن یک خانه دلباز مهم نیست خانه‌ تان چند متر باشد؛ مهم این است که شما چقدر جلوی اشتباه را گرفته باشید. دکوراتور در این مطلب می خواهد به ۱۵ اشتباه در دکوراسیون خانه های کوچک اشاره کند که نباید از آن ها غافل شوید!

۱- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک پرده‌ ها را کوتاه نکنید!

 برای ما در نصب پرده یک قانون وجود دارد؛ اینکه حتما پرده‌ ها باید از بالای پنجره‌ ها شروع شوند و به اندازه ارتفاع پنجره‌ ها پایین بیایند. این قانون در اتاق‌ های کوچک هیچ‌ وقت صادق نیست. در اتاق‌ هایی که فضای کوچکی دارند بهترین کار آویزان کردن پرده‌ ها از سقف تا روی زمین است؛ بی‌ خیال اینکه اندازه پنجره‌ ها چقدر است و قدی هستند یا کوتاه. مهم این است که پرده‌ ها از جایی در نزدیکی سقف شروع شوند و تا روی زمین بیایند و حتی دو ، سه سانتی‌ متری روی آن ریخته شوند. بهترین رنگ هم برای‌ شان رنگ‌ های ساده و خنثی است و یک‌ دست ،  بدون هیچ نقش و نگار اضافی.

اشتباهات خانه های کوچک

اشتباهات خانه های کوچک

۲- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک دنبال طرح و رنگ مختلف نباشید!

در یک اتاق کوچک نباید دنبال ایده‌ های زیاد بود. درست است که برای دکوراسیون خانه هر کسی ممکن است ایده‌ های زیادی در سرش داشته باشد اما این وسط نباید از مساله محدود بودن فضا غافل شد. اشتباه بزرگ بیشتر ما در خانه‌ های کوچک امروزی‌ مان در پیاده کردن همه ایده‌ های طراحی است. اگر اتاق‌ تان کوچک است ، نباید از تنوع رنگ و نقش‌ های زیاد در زمینه پارچه مبل ، پرده و حتی کوسن‌ها استفاده کنید. بهترین کار این است که اول رنگ دلخواه‌ تان را در مورد کاناپه اتاق انتخاب کنید و بعد باقی لوازم را در دو رنگ همخوان و بدون نقشه و طرح بچینید.

چیدمان ساده

چیدمان ساده

۳- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک فضای پشت در را فراموش نکنید!

همه ما از بی‌ نظمی بیزار هستیم اما باید یادمان باشد که هر شلوغی به معنای بی‌ نظمی نیست. این روز ها استفاده از وسایلی خاص که امکان به کار بردن فضا های غیر قابل استفاده را می‌ دهد بیشتر از قبل شده است؛ مانند رخت‌ آویز های پشت در یا وسایلی که مواد شوینده و. . . را در حمام و دستشویی جا سازی می‌ کنند. درست است که هیچ‌ کسی دوست ندارد از این وسایل در خانه‌ اش استفاده کند اما اگر کل فضای خانه روی هم رفته ۵۰ مترمربع باشد ، چطور؟ این‌ جور وقت‌ ها بهترین کار به جای تلنبار کردن لوازم در کابینت‌ ها یا انباری چیدن آنها در قفسه‌ های خاص پشت درهاست. در واقع پشت درها می‌ تواند با فضای خالی مناسب‌ شان راه خوبی برای نظم بخشیدن به خانه باشد. یادتان باشد نظم بخشیدن نه بی‌ نظم کردن!

استفاده از قفسه ها در پشت درها

استفاده از قفسه ها در پشت درها

۴- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک رنگ سقف یاد تان نرود!

در خانه ما ایرانی‌ ها هر وقت صحبت از رنگ در میان باشد ، یک سطل رنگ استخوانی به دست نقاش می‌ دهیم و می‌ گوییم در و دیوار و سقف را یک‌ دست کند. اما وقتی صحبت از رنگ دیواری متفاوت به میان می‌ آید ، چه؟ آیا هیچ‌ کدام از ما جرات آن را داریم که سقف را هم به رنگ دیوار ها کنیم؛ یعنی اگر دیوار ها آبی باشند جرات آبی کردن سقف را هم داریم؟ شاید درصد کمی این جسارت را به خودشان داده باشند. مساله این است که در اتاق‌ های کوچک یک‌ دست رنگ زدن سقف و دیوار ها یکی از مهم‌ ترین راه‌‌ های بزرگ‌ نمایی است که کمتر کسی شجاعتش را پیدا می‌ کند. یک دست کردن سقف و دیوار جلوی به هم ریختگی و شلوغی را می‌ گیرد و اتاق را منسجم‌ تر و بهتر نشان می‌ دهد.

یک دست کردن رنگ دیوار و سقف

یک دست کردن رنگ دیوار و سقف

۵- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک از آویزان کردن میز ها نترسید!

 در اتاق‌ های کوچک مهم‌ ترین فضای مورد استفاده که همیشه به بدترین شکل ممکن استفاده می‌ شود ، دیوار ها هستند. معمولا استفاده از دیوار ها همیشه یک‌ جور است؛ فرقی هم به بزرگی یا کوچکی اتاق ندارد. همه ما از دیوار ها فقط برای آویزان کردن تابلو ها استفاده می‌ کنیم یا در نهایت دو ، سه عدد طاقچه روی آن نصب می‌ کنیم اما آیا تا به حال به قابلیت دیوار ها برای آویزان کردن میز های تاشو فکر کرده‌اید؟ دیوار ها می‌ توانند بهترین مکان برای میز ها و کتابخانه‌ های تاشوی جادار باشند.

استفاده صحیح از دیوار ها

استفاده صحیح از دیوار ها

۶- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک راه پله ها را فراموش نکنید!

 در آپارتمان‌ های امروزی بزرگ‌ ترین مشکل ساکنان مساله جا دادن کفش‌ هاست. این وسط هم جاکفشی‌ هایی که در بیرون واح دها قرار داده می‌ شوند مساله است و هم آنهایی که به داخل برده می‌ شوند و در گوشه‌ای از ورودی خانه جا خوش می‌ کنند. این مشکل به‌ راحتی قابل حل است اگر فقط اهالی خانه کمی ایده به خرج دهند و به فکر سر و سامان دادن زیر پله‌ ها باشند. با دکور زدن در راه پله‌ های داخل یا خارج خانه می‌ شود فضایی مناسب برای کفش‌ ها پیدا کرد ضمن اینکه اگر این طبقه‌ ها در داخل خانه جا بگیرند می‌ توانند جای خوبی برای قرار دادن همه جور وسیله‌ ای باشند.

دکور زدن در راه پله های داخل خانه

دکور زدن در راه پله های داخل خانه

۷- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک به چراغ مطالعه و قاب نه بگویید!

در خانه‌ های کوچک میز تحریر یا میز کار از مهم‌ ترین دغدغه‌ هاست. داشتن فضایی مناسب برای کار در هر خانه‌ ای به دست نمی‌ آید. می‌ دانید چرا؟ برای اینکه همه ما دوست داریم یک میز تحریر بزرگ در خانه داشته باشیم با کلی قاب عکس و لوازم اضافی و البته چراغ مطالعه. این وسط راهکار های ساده زیاد است. مهم‌ترین‌ شان بی‌ خیال قاب عکس‌ ها و چراغ مطالعه شدن است. اگر اینها را فراموش کنید آن وقت هر تکه چوب ساده‌ ای در کنار دیوار می‌ تواند برای‌ تان حکم میز را داشته باشد. در این حالت روشنایی می‌ تواند لامپ‌ های رشته‌ ای آویزان از سقف باشد و یک عکس بزرگ روی دیوار هم جایگزینی برای همه قاب عکس‌ ها.

حدف لوازم اضافی از روی میز تحریر

حدف لوازم اضافی از روی میز تحریر

۸- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک راهرو ها را شلوغ نکنید!

راهرو ها در خانه‌ های امروزی استفاده چندانی ندارند. بیشتر اوقات صاحبخانه با انداختن یک قالی بلند و قرار دادن یک کنسول آینه همه سعی خودش را برای زیبایی این محیط بدون استفاده خانه می‌ کند اما مساله این است که نباید از پتانسیل‌ های این قسمت خانه غافل شد. اصلا هیچ جای کتاب قانون طراحی داخلی نیامده که از فضای راهرو ها نباید استفاده کرد. پس تا جایی که می‌ توانید از راهرو ها استفاده کنید اما با نظم و ترتیب ، آن هم با به کار بردن طاقچه‌ های دکوری یا کمد های دیواری. چون هیچ چیزی نمی‌ تواند بدتر از یک ورودی به هم ریخته باشد.

استفاده از طاقچه های دکوری در راهروها

استفاده از طاقچه های دکوری در راهرو ها

۹- اشتباهات خانه های کوچک 

برای دکوراسیون خانه های کوچک یک دست مبل کامل نخرید!

معلوم نیست چرا خیلی از ما فکر می‌ کنیم باید همیشه مبل‌ ها را به صورت یک‌ دست و کامل تهیه کنیم؛ غافل از اینکه هر مبلی برای نمای بهتر نیاز به فضا و مکان مناسبی دارد. در خانه‌ های بیشتر ما یک‌ دست مبل کامل شش نفره حتما پیدا می‌ شود در حالی که شاید مساحت خانه بیشتر از ۸۰ متر نباشد. این اشتباهی است که این روز ها خیلی‌ ها نا خواسته به آن دست می‌ زنند. در حالی که یک مبل راحتی به تنهایی می‌ تواند خانه را بسیار زیبا تر کند. نگران مهمان‌ ها نباشید؛ آنها جای خودشان را پیدا می‌ کنند.

استفاده از یک مبل راحتی

استفاده از یک مبل راحتی

۱۰- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک طاقچه‌ ها را از یاد نبرید!

خانه‌ های قدیمی یک نشانه بارز داشتند. طاقچه‌ های بالای بخاری یا طاق‌ های کوتاهی که گوشه و کنار خانه ساخته می‌ شدند. این طاقچه‌ ها نه فقط فضای اندرونی را بزرگ‌ تر نشان می‌ دادند که کلی هم به طراحی داخلی کمک می‌ کردند. پس در خانه کوچک‌ تان از نصب کردن طاقچه روی دیوار یا قرار دادن میز های گرد کوچک در کنج‌ ها فرار نکنید. پس بدون اینکه روی آنها را از قاب عکس پر کنید یا آباژور بگذارید ، روی میز را خالی کنید و فقط یک دیوار کوب روی دیوار بزنید. آن‌ وقت به معجزه زیبایی در خانه کوچک‌ تان پی می‌ برید.

نصب طاقچه به دیوار

نصب طاقچه به دیوار

۱۱- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک زیر تخت را انباری نکنید!

 اگر تخت پایه بلندی دارید از خوشبخت‌ ترین آدم‌ های روی زمین هستید. این خوشبختی را وقتی درک می‌ کنید که به یک خانه ۵۰ متری می‌ روید و نمی‌ دانید با کلی خرت و پرت اضافه‌ ای که همه شان هم به درد بخور هستند چه کنید. این‌جور وقت‌ ها زیر تخت مناسب‌ ترین جا برای سر و سامان دادن به آنها ست. البته دقت کنید سر و سامان دادن ، بی‌ نظمی زیر تخت بد ترین اشتباه طراحی داخلی است. می‌ توانید برای نظم دادن به اشیای زیر تخت از سبد استفاده کنید. لباس‌ های فصلی ، کفش‌ ها و. . . جای‌ شان زیر تخت‌ هاست.

استفاده از سبد برای لوازم زیر تخت

استفاده از سبد برای لوازم زیر تخت

۱۲- اشتباهات خانه های کوچک 

سینک دستشویی فقط مربع نیست!

اگر یک روز بخواهید سینک دستشویی خانه‌ تان را عوض کنید چه طرحی انتخاب می‌ کنید؟ تصور بیشتر ما از سینک دستشویی یک مستطیل سفید رنگ سرامیکی است که اگر بخواهیم خیلی مدرن باشیم به آن یک کابینت زیر سینک هم اضافه می‌ کنیم و تمام. در حالی که بهترین و راحت‌ ترین نوع سینک دستشویی در خانه‌ های کوچک امروزی یک سینک دستشویی گرد است. سینک‌ های دایره‌ ای فضای بیشتری برای حرکت در فضای محدود ایجاد می‌ کنند ضمن اینکه از نظر زیبایی هم با نمونه‌ های قبلی‌ شان کلی فرق دارند.

انتخاب سینک گرد برای دستشویی

انتخاب سینک گرد برای دستشویی

۱۳- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک کابینت حمام نگذارید!

 این روز ها یکی از شاخصه‌ های مدرن کردن فضای مشترک دستشویی و حمام خانه‌ ها استفاده از کابینت‌ هاست؛ کمد های خاصی که برای جا دادن لوازم بهداشتی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و البته نقش زیبا سازی محیط را هم بر عهده دارند. مساله اینجاست که کابینت‌ ها در فضا های کوچک غیر از شلوغ کردن فضا کار دیگری نمی‌ کنند. بهتر است به جای استفاده از کابینت‌ ها از سبد ها یا میله‌ های خاص استفاده کنید. نگران لوازم بهداشتی هم نباشید گیره‌ ها می‌ توانند آنها را راحت دم‌ دست‌ تان قرار بدهند.

استفاده از سبدها و میله های خاص در حمام

استفاده از سبد ها و میله های خاص در حمام

۱۴- اشتباهات خانه های کوچک 

در دکوراسیون خانه های کوچک قناسی های خانه را نپوشانید!

خیلی از خانه‌ های کوچک امروزی یک جور نقص‌ هایی در معماری‌ شان دارند. گاهی سقف اتاق‌ ها به سبب شیروانی خانه کوتاه‌ تر می‌ شود یا دیوار ها به خاطر پخی‌ های گوشه و کنار کج و بی‌ قواره از آب در می‌ آیند. در این مواقع بهترین کار به جای پنهان کردن این نقص‌ ها بزرگ جلوه دادن آنهاست. یعنی هرقدر نقص کار را بزرگ‌ تر کنید کمتر دیده می‌ شود. دیواری که کج است را یک کاغذ دیواری خاص با رنگ و طرح متفاوت بزنید. آن وقت مطمئن باشید کسی جز زیبایی چیزی نمی‌ بیند.

بزرگ جلوه دادن نقص خانه

بزرگ جلوه دادن نقص خانه

۱۵- اشتباهات خانه های کوچک 

مراقب باشید طراحی دکوراسیون خانه های کوچک قربانی فضا نشود!

چه اشکالی دارد که گاهی سبد های حصیری جور زیبایی خانه را به دوش بکشند؟ خیلی‌ ها ترجیح می‌ دهند خانه‌ شان شلوغ و در هم باشد اما از وسایل غیر متعارف در طراحی خانه استفاده نکنند. این دسته آدم‌ ها معمولا فقط دنبال ذخیره کردن اشیای دلخواه‌ شان هستند و به قول معروف زیبایی خانه را قربانی داشتن فضای بیشتر می‌ کنند. در حالی که می‌ شود هر دوی این اهداف را با هم دنبال کرد. قرار دادن سبد های حصیری در گوشه‌ های خانه برای جا دادن وسایل اضافه یکی از همین کارهاست.

استفاده از سبد حصیری در گوشه خانه

استفاده از سبد حصیری در گوشه خانه

منبع :

چیدانه

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.