سبک روستیک

دکوراسیون روستیک برای خانه ای به زیبایی طبیعت!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
دکوراسیون روستیک ، سبکی از معماری و طراحی است که در آن از متریال‌ طبیعی استفاده می‌ شود. به طوری که تا حد امکان از نظر فرم و بافت به طبیعت نزدیک باشند. فضای روستیک در واقع طبیعت را به داخل خانه دعوت می‌ کند.

دکوراسیون روستیک

یکی از روش‌ های همگام بودن با طبیعت در دکوراسیون ، انتخاب و کاربرد سبک روستایی ( روستیک ) است. در دکوراسیون روستیک ، ‌سادگی و خلوص همراه‌ آرامش در فضای چیدمان شده حضور دارد. استفاده از مواد ، مصالح و متریال‌ های برگرفته از طبیعت ، فضایی صمیمی‌ تر و همراه با راحتی بیشتری می‌ آفریند. در سبک ” طبیعت‌ گرایی روستایی ” وجوه کلیدی از قبیل منسوجات با بافتی قابل لمس و مواد و مصالحی قوی ، هم به لحاظ ظاهر و هم کیفیت ساختاری آن مانند آجر یا چوب‌ های طبیعی و توپر و بالاتر از همه این ها ، اشتیاق به بازتاب فضای طبیعی خارج از خانه به درون آن با کاربرد مقلدانه رنگ‌ های آرامش‌ بخش و الگو های نقشینه موجود در ذات و ماهیت طبیعت به کار می‌ رود. در ادامه با دکوراتور همراه باشید تا با جزییات سبک روستیک در دکوراسیون بیشتر آشنا شوید…

عناصر روستیکی

کاشی‌ های سفالین ، قفسه‌ ها و میز های ساخته شده از جنس چوب واقعی در آشپزخانه یا وجود لوازم تزئینی کاربردی ساخته شده از بافته‌ های حصیری ، میز و صندلی‌ هایی ساخته شده از چنین مواردی از مثال‌ های کاربردی این سبک است. همچنین وجود فرش‌ های بافته شده از الیاف طبیعی مانند فرش‌ های کرکی یا پشمی ، گبه یا گلیم نیز مصداق افزودن رنگ‌ های زیبایی است به این ترکیب طبیعت‌ گرایانه با سبک روستایی. در دکوراسیون روستیک انواع سنگ‌ های طبیعی نیز می‌ تواند به عنوان عنصری ساختاری – تزئینی روی دیوار یا کف به کار رود. همین‌ طور سنگ‌ های طبیعی هم با خود رنگ‌ های زیبا و آرامش‌ بخشی را به محیط می‌ آورند.

سبک طبیعت گرایی

سبک طبیعت گرایی

حداقل‌ های ضروری روستیکی

حداقل‌ های ضروری در این سبک دیده می‌ شود که جذابیت خود را مدیون این عوامل اساسی است؛ کف‌ های ساخته شده از انواع سنگ‌ های کمتر صیقلی مانند « سنگ لوح » یا « تراورتن » ، چوب‌ های قدیمی به عنوان تیر های چوبی معمارانه در فضای داخلی به صورت قفسه یا بخشی از دیوار پوش فضا یا وسایل ساخته شده از آن. همچنین وجود کف‌ هایی که با چوب‌ هایی به شکل الوار فرش شده‌اند نیز گواه دیگری برای توان ایجاد فضایی ملهم از طبیعت‌ گرایی روستایی است. وسایلی از قبیل صندلی‌ های قدیمی چوبی که دستی بر  آنها کشیده شده باشد و روکشی از پارچه‌ های شطرنجی یا چهارخانه برای آنها در نظر گرفته شود ، یکی از راه‌ های رسیدن به سبک روستیک در خانه است.

سبک روستیک در نشیمن

سبک روستیک در نشیمن

انتخاب اسباب و اثاثیه و مبلمان هماهنگ با این سبک ، شخصیت فضای دلخواه را تشکیل می‌ دهد. اصولا وجود لوازم و اثاثیه قدیمی در این سبک کاربرد دارد. توجه داشته باشید این‌گونه وسایل هرگز درخشان و جلا خورده نیستند ، بلکه رویه‌ طبیعی ماده سازنده آنها و ماتی خاصی که در ذات این مواد وجود دارد باید حفظ شود؛ چوب‌ ها ، چرم یا سنگ یا پارچه‌ ها و منسوجاتی فاقد درخشش و جلا؛ البته این امر به این معنا نیست که فقط باید از وسایل قدیمی بهره برد؛ بر عکس می‌ توان مجموعه وسیعی از ترکیب و تلفیق‌ های مختلف به وجود آورد؛ فقط باید توجه داشت که همواره ” طبیعت  به عنوان الگوی اصلی مورد نظر باشد.

دکوراسیون روستیک

دکوراسیون روستیک

عوامل تزئینی سبک روستیک

یکی از عوامل تزئینی در دکوراسیون روستیک ، استفاده از شیوه پتینه روی لوازم یا دیوار هاست که ما پیش از این شما را با جلوه گری هنر پتینه در دکوراسیون داخلی خانه آشنا کرده ایم. عامل دیگر ، وجود صنایع دستی در اشکال مختلف آن در فضاست؛ از قبیل بشقاب‌ ها و لیوان‌ های سرامیکی نقاشی شده و لعاب خورده. همچنین اشیای قدیمی که از مادربزرگ‌ های خانواده باقی مانده‌ اند ، عنصر تزئینی و با اصالت این سبک خواهد بود. به هر‌حال ، استفاده دوباره از وسایل قدیمی کمک قابل توجهی به حفظ طبیعت است.

عوامل تزئینی سبک روستیک

عوامل تزئینی سبک روستیک

نقش پارچه های طبیعی

پارچه‌ های طبیعی مانند پشم ، کتان ، نخ ، پنبه و. . . از عناصر مهم دکوراسیون روستیک است که برای پوشش مبلمان و اجزای آن در کنار چوب یا حصیر به کار می‌ رود. در این سبک نقوش پارچه‌ ها شامل انواع راه‌ راه ، چهار خانه و شطرنجی‌‌ ها و نقوشی از گیاهان و گل‌ هاست. پرده‌ ها نیز اگر ساده و بی‌ نقش نباشند ، از همین انواع خواهند بود و اندازه تمام‌ قدی دارند که تا روی زمین می‌ رسد و از چوب‌ پرده‌ های چوبی آویزان می‌ شوند. پارچه‌ های پرده هم از جنس‌‌ هایی از قبیل کتان‌ های ضخیم یا پنبه‌ ای و به هرحال از نوع پارچه‌ های طبیعی هستند.

پارچه های طبیعی در سبک روستیک

پارچه های طبیعی در سبک روستیک

استفاده از پارچه های قدیمی

پارچه‌ های قدیمی یا دوختن قسمت‌ های سالم پارچه‌ های قدیمی به یکدیگر ، یک روش جالب و سرگرم‌ کننده برای به وجود آوردن رومیزی‌ هایی است که در عین اصالت ، زیبایی خیره‌ کننده‌ ای دارند و از هنر و سلیقه صاحبخانه حکایت می‌ کنند. کوسن‌ های زیبایی نیز می‌ توان از تکه‌ پارچه‌ های قدیمی دوخت ( با توجه به هماهنگی یا تضاد با نقش و رنگ پارچه‌ های رو مبلی و صندلی‌ ها ). پارچه‌ هایی با بافت‌ های درشت مانند جاجیم یا پارچه‌ های گونی‌ بافت که روی آنها نقاشی یا گل‌ دوزی شده باشد نیز انتخاب خوبی است.

پارچه مبل در سبک روستیک

پارچه مبل در سبک روستیک

استفاده از کاموا و نخ گلدوزی

از کاموا های رنگی یا نخ‌ های گلدوزی یا روبان‌ های رنگی و متفاوت که بتوان از میان بافت درشت آنها را رد کرد نیز می‌ توان به پارچه‌ هایی خاص و زیبا رسید که به فضای منحصر به‌ فرد شما هویت جذاب و ابتکاری می‌ بخشد. رنگ‌ ها در دکوراسیون روستیک ، عموما خاموشند و آرام و از طبیعت الهام می‌ گیرند. مثل ترکیب رنگ‌ های کرم و رنگ‌ های روشن آن ( ترکیب با سفید ) ، انواع زرد های ترکیب شده با سفید و خاکستری یا انواع رنگ‌ های خاکی مانند آجری ، قهوه‌ای‌ ها ، زیتونی‌ ها و. . . در کنار رنگ‌ های قوی مانند شکلاتی یا خاکستری‌ های تیره.

چوبی ترین چهاردیواری در روستیک

چوبی ترین چهاردیواری در روستیک

استفاده از رنگ ها

 برای ایجاد تنوع نیز می‌ توان از سبز خزه‌ ای ( سبز تیره یا مایل به آبی ) و قرمز های سرد ( مانند شاتوتی ، آلبالویی ) یا قرمز های گرم ( مانند خرمالویی یا قرمز – قهوه‌ای ) استفاده کرد. فیروزه‌ ای نیز رنگ مناسب و ایرانی زیبایی است که کار را کامل می‌ کند. سطوح بافت‌ دار و نا صاف دیوار از دیگر شاخصه‌ های این سبک است. می‌ توان با ایجاد بافتی ملایم از روش پتینه روی دیوار استفاده کرد. در این صورت دیوار دارای سایه روشن‌ هایی می‌ شود که فضا را از حالت یکنواختی بیرون می‌ آورد.

رنگ‌ هایی بر پایه آب فراموش نشود

کاربرد چوب روی دیوار ها چه به صورت کامل تمام دیوار را بپوشاند و چه به صورت قفسه‌ های بزرگ چوبی ، به‌ خصوص بدون وجود در های شیشه‌ ای روی آنها و با سبکی ساده و سر راست و بدون پیرایه نیز فضای روستایی طبیعت‌ گرایانه خلق می‌ کند.  در کف و در دیوار یا وسایل ، از روغن‌ های طبیعی تقویت‌ کننده چوب که عمر آن را طولانی می‌ کند به جای روغن جلا ( وارنیش ) استفاده می‌ شود.

کافه مهتاب به سبک روستیک

کافه مهتاب به سبک روستیک

سبک ریترو

در سال‌ های اخیر سبکی وارد دکوراسیون شده است تحت عنوان « ریترو » (Retro). این سبک نوعی نوستالژی گذشته یعنی دهه‌ های اولیه تا حدود اواخر دهه‌ های قرن بیستم و دوران معاصر بعد از سال ۲۰۰۰ یعنی قرن ۲۱ را به همراه دارد. دوستداران این سبک ، جزئیاتی از دکوراسیون دهه‌ های انتخابی قرن بیستم را به عنوان عناصری از سبک چیدمان در دکوراسیون خود قرار می‌ دهند مثلا یک صندلی لهستانی ، یک مبل پارچه‌ ای بزرگ از سبک آمریکایی دهه‌ های گذشته یا یک کمد قدیمی دانمارکی ساخته شده از چوب صندل یا حتی تکه‌ های سالم مانده چرم یا پارچه از دهه‌ های ۳۰ میلادی که در کنار اسباب و لوازم امروزی ساخته از مواد طبیعی قرار می‌ گیرند.

کاربرد رنگ‌ های محبوب دوران‌ گذشته

کاربرد رنگ‌ های محبوب دوران‌ گذشته ، دوران پدربزرگ‌ ها و مادربزرگ‌ ها هنگامی که هنوز جوانانی سرزنده و پرتلاش بوده‌اند نیز از دیگر راه‌ های آوردن گذشته دوست‌ داشتنی به جهان امروز و اکنون است؛ حتی نوع انتخاب عوامل دکوری مربوط به دهه‌ های نیمه اول تا ۶۰ و ۷۰ میلادی قرن گذشته می‌ تواند به این سبک ختم شود. انتخاب عوامل و عناصری که دارای خطوط واضح  عمودی – افقی و صاف و مستقیم باشند ، با رنگ‌ های خنثی (بژ ، کرم ، قهوه‌ای‌ ها ، خاکستری‌ ها و. . . ) و مواد طبیعی و رنگ‌ های طبیعی آنها ، شیوه چیدمان جنبش هنر مدرن به‌ خصوص هنر مدرن اسکاندنیاوی را به فضا می‌ آورد.

سبک ریترو

سبک ریترو

جایگاه محصولات صنعتی و مواد مصنوعی

نباید فراموش کرد محصولات صنعتی و مواد مصنوعی که در این دهه‌ ها بسیار مورد علاقه هنرمندان بود ، در این سبک جایی ندارد ، بلکه بر عکس ، تاکید بر اصل و طبیعی بودن مواد به کار رفته در عناصر و عوامل تزئینی و کاربردی است. وجه دیگر این سبک سادگی در تزئینات و عناصر و اشیای به کار رفته است. اغلب خطوط مستقیم یا اسباب و اشیایی که خطوط محیطی آنها واضح است ارجحیت دارند. سطوح ساده نیز بسیار مهمند؛ مثلا دیوار ها یا سفید رنگ شده‌ اند یا از رنگ‌ های خنثی روشن شده بهره برده‌ اند. برای پوشاندن کف گاه طراحی آن نیز ساده و یکدست با رنگی بر گرفته از طبیعت انتخاب می‌ شود ، بهترین گزینه گبه یا فرش‌ هایی با نقوش ساده شده و هندسی است؛ به‌ خصوص اگر رنگ‌ های ملایمی داشته باشند.

منبع :

چیدانه

زهرا طالش عاشق دکوراسیون های متفاوت ، برای درک بهتر بعضی تفاوت ها باید کاملا نگاهی نو داشت ، درست مثل نگاه ما در تیم دکوراتور

یک نظر

  1. من خودم معمار هستم و گاهی برای کارهام از پست های شما ایده میگیرم که خیلی مفید و کاربردی هستش.

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.