ورودی و راهرو

طراحی راهرو ، بهتر از این نمیشه!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
همیشه راهروها جزو فضاهای فراموش شده خانه محسوب می شدند و شاید خیلی کمتر از سایر فضاها به آنها توجه می کردیم. اگر هم که راهرو از حالت استاندارد و مناسبی برخوردار نباشد که دیگر به سمتش نمی رویم. اما می خواهم این نکته را به شما بگویم که همان راهرو می تواند به یکی از زیباترین و خلاقانه ترین فضاهای شما تبدیل شده و حتی در زمان کمبود جا استفاده های کاربردی تری از آن داشته باشید.

مقالات مرتبط

ایده هایی جذاب برای دکوراسیون راهرو هایی زیبا و خاص

طراحی راهرو

معمولا در راهروها، تنگ و باریک بودن مشکلاتی را به وجود می آورد و گاهی هم برعکس، فراخ و پهن بودن است که باعث خالی به نظر رسیدن آن می شود.اما در بعضی از راهرو هم ویژگی هایی وجود دارند که آنها غیرعادی کرده و به نظر می رسد طراحی برایشان بسیار سخت باشد. بنابراین با من همراه شوید که پیشنهاداتی برای یک تغییر بزرگ دارم.

راهرو

راهرو

در طراحی راهرو محل قرار گرفتن آن را مد نظر قرار دهیم

در مرحله اول باید به این نکته توجه داشته باشید که راهرو در کدام قسمت از خانه شما قرار دارد. زیرا محل قرار گرفتن راهرو بر نوع کاربری آن تاثیر می گذارد. اگر راهرو در کنار ورودی قرار گرفته و یا به راه پله یا فضای دیگری می رسد، نباید با وسایل و اشیایی که روی زمین قرار می گیرند آن را شلوغ کنید، زیرا در این حالت موضوع مهم تر عبور و مرور آسان در این راهرو است. در این فضا بهتر است تا حد امکان از دیوارها برای دکور کردن در طراحی راهرو بهره ببرید.

طراحی راهرو

طراحی راهرو

اشیایی که به دیوار نصب می شوند مانند تابلوهای هنری، قاب عکس ها و آینه ها گزینه مناسبی هستند.بهتر است برای نورپردازی در طراحی راهرو نیز از نورهای نقطه ای،دیوارکوب ها و نورهای خطی استفاده نمایید.

دکوراسیون راهرو

دکوراسیون راهرو

در طراحی راهرو به تقاطع آن با سایر فضاها توجه کنیم

منظور از تقاطع، محلی است که راهرو به راهروهای دیگر یا سایر فضاها می رسد و نمی دانیم باید با آن چگونه برخورد کنیم. در این حالت باید به این نکته دقت کنید که با تنوع و شلوغی طرح ها و رنگ ها به واسطه فضاهای مختلف، دچار آشفتگی نشوید. به طور مثال می توانید به چیدمان و طراحی اتاق مجاور با راهرو که از داخل راهرو دیده می شود توجه کنید. با این روش راهروی شما می تواند با سایر فضاها هماهنگ شده و یکنواختی زیبایی به وجود آورد.

طراحی دکوراسیون راهرو

طراحی دکوراسیون راهرو

اصول طراحی راهرو

اصول طراحی راهرو

تکنیک طراحی راهرو

تکنیک طراحی راهرو

در حالت دیگر از کف پوشی همانند با دیگر فضاها برای دکوراسیون آن استفاده نمایید. گزینه دیگری هم وجود دارد، هارمونی رنگ بین راهرو و اتاق های مجاور آن است. به طور مثال می توانید تمام دیوارها را سفید نگه داشته و یک دیوار را شاخص نمایید. در تصویر پایینی نمونه هایی از طراحی راهرو در کنار فضاهای دیگر را مشاهده می کنید.

هارمونی رنگ راهرو

هارمونی رنگ راهرو

راهرو با ویژگی خاص را بشناسیم

این فضاها شامل شرایط مختلفی می شود. اما در حالت کلی راهرو خانه چه در مقابل در ورودی قرار داشته باشد چه در فضای پشتی خانه، می تواند با کمک رنگ ها و استفاده درست از آنها به فضایی گرم و دوست داشتنی تبدیل شود. به طور مثال برای راهروهای تاریک و باریک از رنگ های روشن و در راهروهایی که به میزان کافی از نور طبیعی بهره مند هستند از رنگ های تیره تر استفاده نمایید. همچنین برای روشن تر به نظر رسیدن رنگ دیوارها، مانند تصویر وسط، می توانید از یک رنگ خنثی مکمل برای قاب در و پنجره، گچ بری حاشیه و قرنیز استفاده کنید.

راهرو با ویژگی خاص

راهرو با ویژگی خاص

طراحی دیوار راهرو

طراحی دیوار راهرو

در شرایط دیگر اگر به میزان کافی فضا در اختیار دارید از یک صندلی یا یک گلدان میز از گل های طبیعی در چیدمان و طراحی راهرو استفاده کنید. این کار علاوه بر این که فضا را کاربردی تر می کند به آن روح می بخشد. شرایط سوم، وجود فضایی در انتهای راهرو است که هیچ استفاده ای از آن نمی کنیم.

چیدمان راهرو

چیدمان راهرو

گذاشتن یک کنسول و کمد زیبا و یا حتی تابلوی هنری می تواند آن جا را به یک مرکز توجه تبدیل نماید. همچنین می توانید وسایل قدیمی و پر خاطره را در آنجا قرار دهید. در این حالت دیگر نیازی به طراحی قسمت های راهرو نخواهید داشت، زیرا انتهای آن جذابیت لازم را دارد.

راهرو را خلوت نگه داریم

گاهی شلوغ بودن و یا پر وسیله بودن راهرو بیشتر غیر عادی به نظر می آید تا خلوت بودن آن. بنابراین گاهی اوقات فقط با یک رنگ آمیزی خاص یا کاغذ دیواری می توانیم به هدف مورد نظر برسیم. البته اگر دیوار راهرو و همچنین فضاهای کناری این اجازه را به شما می دهند می توانید از یک آکواریوم کوچک استفاده نمایید. در تصویر پایین نمونه ای از راهروهای خلوت را می توانید مشاهده کنید.  

راهرو خلوت

راهرو خلوت

طراحی راهرو خلوت

طراحی راهرو خلوت

کلام آخر : به طور کلی ماهیت اصلی یک راهرو اتصال فضاهای مختلف خانه و عبور کردن است. بنابراین فضای آن باید به گونه ای باشد که افراد بی دغدغه و با آرامش عبور کرده و به فضایی دیگر بروند. بنابراین در طراحی خود این نکته را فراموش نکنید. 

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.