نورپردازی صحیح

روش های نورپردازی صحیح در دکوراسیون منازل

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

نورپردازی یکی از مهم ترین ارکان دکوراسیون داخلی است. یک نورپردازی ایده آل ، از دکوراسیونی ساده و معمولی یک شاهکار می آفریند و برعکس. یک نورپردازی ضعیف و ناقص دکوراسیون کاملی را که برایش وقت و هزینه زیادی صرف شده به ورطه نابودی می کشاند. یک نورپردازی مناسب و کامل ، تک بعدی نیست و از لایه های متنوع تشکیل شده است. این امر نیز مستلزم استفاده از چراغ های رومیزی و زمینی ، در کنار نور سقفی و دیواری است. در ادامه به بیان نکات مهمی جهت داشتن یک نورپردازی زیبا و مناسب پرداخته ایم.

مقالات مرتبط

بهترین راه برای نورپردازی سالن پذیرایی

نورپردازی صحیح در دکوراسیون منازل

نورپردازی یکی از مهم ترین ارکان دکوراسیون داخلی است. یک نورپردازی صحیح ، از دکوراسیونی ساده و معمولی یک شاهکار می آفریند و برعکس. یک نورپردازی ضعیف و ناقص دکوراسیون کاملی را که برایش وقت و هزینه زیادی صرف شده به ورطه نابودی می کشاند. یک نورپردازی مناسب و کامل ، تک بعدی نیست و از لایه های متنوع تشکیل شده است. این امر نیز مستلزم استفاده از چراغ های رومیزی و زمینی ، در کنار نور سقفی و دیواری است. در ادامه به بیان نکات مهمی جهت داشتن یک نورپردازی صحیح و مناسب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

۱- از ترکیب و هماهنگ سازی رنگ ها نترسید

در مورد ترکیب و هماهنگی دقیق در نورپردازی و انواع اشکال چراغ ها هیچ قانون ثابت و صریحی وجود ندارد و هر چه هست تنها پیشنهاد است. نهایتا انتخاب شما تنها به یک نکته بستگی دارد. چه چیز برای شما و سبک زندگی شما مناسب و مطابق سلیقه تان است.
دکوراسیون یک مکان گاهی با وجود یک سری عناصر که از لحاظ اندازه و رنگ هماهنگی ندارند ، لایه بندی و کامل می شود. با یک مثال در تصویر ، وجود چراغ ایستاده زمینی با رنگ و ظاهری متفاوت از آباژورهای کنار تختی آبی رنگ ، سبب ایجاد جذابیت بصری در دکوراسیون شده است. چراغ ایستاده موجود در این تصویر نه تنها تمام رنگ های موجود در کوسن ها را به هم گره می زند ، بلکه نور و احساس مناسبی برای نشستن و مطالعه کردن فرد فراهم می آورد. ناهماهنگی در رنگ و طرح ، همیشه نادرست و مخرب نیست.

۲- ترکیب چراغ زمینی و رومیزی در دکوراسیون

بسته به اندازه و مقیاس محیط ، استفاده از چراغ های زمینی و رومیزی با هم ، در دکوراسیون توصیه می شود. در این صورت دو لایه مهم از نور را در اختیار خواهید داشت ، به انضمام این که شکل و سبک چراغ ها نیز ، همدیگر و جلوه عمومی دکوراسیون را کامل می کند.

۳- انتخاب منابع نور در سبک های مختلف

این باور و ذهنیت در بسیاری از افراد وجود دارد که برای لوستر ، دیوار کوب ، آباژور و چراغ زمینی باید یک مجموعه خریداری کرد تا همه این منابع نوری با هم ، ست و هماهنگ و از یک سبک باشند.
در حالی که این باور نادرست است. شما کاملا مجازید برای هر یک از منابعی که گفته شد ، انتخابی مجزا و متفاوت و صرفا مطابق با آنچه که دوست دارید داشته باشید. داشتن چراغ هایی با کاربری مختلف و در سبک و سیاقی متفاوت در یک محیط ، نه تنها نادرست نیست بلکه یک رمز موفقیت در نورپردازی هم محسوب می شود.

۴- راه انتخاب درست یک آباژور مناسب را بدانید

می توان خود را پایبند و ملزم به رعایت بسیاری از قوانین دکوراسیون نکرد. اما حقیقتا مهم است که هنگام نشستن کنار یا روبروی آباژور ، گردن آباژور ، محل پیچ لامپ و خود لامپ به صورت عریان در دید کسی نباشند ، زیرا اگر چنین باشد آباژوری که انتخاب کرده اید زیادی بلند است و نور قابل مشاهده از زیر کلاهک آن بسیار شدید و آزار دهنده خواهد بود.
قبول داریم که آباژورهای بلند و کشیده بسیار شیک هستند و همچنین این را هم قبول دارم که اگر آباژوری را دیدید و به شدت از پایه بلند و شکیل آن خوشتان آمد باید آن را بخرید ، اما توصیه می کنم اگر لازم بود ؛ حتما کلاهک آن را تعویض کنید تا پوششی ایده آل برای لامپ و گردن آباژور حاصل شود و مشکلی که گفتیم پدید نیاید.

۵- استفاده از هالوژن های سقفی

استفاده از این نوع نورپردازی صحیح به صورت متعدد در سقف ، ایده خوبی جهت نورپردازی سقفی و کلی محیط و همچنین جایگزین مناسبی برای لوستر است. نورپردازی سقف با یک جفت آباژور یا چراغ زمینی زیبا و متناسب ، به نحو بارزی تکمیل می شود.

۶- زیبایی چراغ های زمینی آرکی

چراغ های زمینی آرکی که بدنه ای ظریف و منحنی دارند انتخاب بسیار زیبا و مناسبی به عنوان چراغ زمینی هستند. هیچ دردسری برای جای دهی این چراغ ها در محیط وجود ندارد و ضمنا به محض حضورشان ، چاشنی مدرن و قدرتمندی به فضا اضافه می کنند.

۷- پایه های متفاوت ، کلاهک های مشابه

در این تصویر نمونه بارز و بسیار جالبی از وجود ناهماهنگی جذاب بین چراغ ها را مشاهده می کنید. در این دکوراسیون دو کلاهک ساده و سفید رنگ بر دو پایه متفاوت سوار شده اند. یکی بر یک آباژور رومیزی و دیگری بر یک چراغ ایستاده زمینی که کاملا متفاوت از هم هستند و هر یک سبک متفاوتی را ارائه می دهند. همین هماهنگی کلاهک ها و ناهماهنگی پایه ها ، کنتراست جذاب و متعادلی در فضا خلق کرده است.

۸- انتخاب لوستری با مقیاس درست

زمانی که قصد انتخاب لوستر برای نورپردازی صحیح سقفی محیطی را دارید به مقیاس فضا و همچنین کاربرد آن دقت داشته باشید. مثلا در تصویر ،  لوستری که برای نورپردازی سقفی انتخاب شده با رنگ مشکی و ساختار هندسی بازی که دارد ، در سقف ساده و سفید این محیط با جلوه ای خیره کننده ظاهر شده و حتی در جایگاه نقطه کانونی قرار گرفته است. چراغ ایستاده زمینی نیز یک مکمل گرمابخش برای نورپردازی این فضاست و نور ملایم و لطیفی در سطحی پایین تر به محیط عرضه می کند.

همه چیز درباره چراغ

– مقیاس

هیچ گاه یک چراغ غول پیکر در جوار یک صندلی ظریف و کوچک به زیبایی جلوه نمی کند. همین امر در هم نشینی یک چراغ ظریف و کوچک در کنار یک صندلی بسیار بزرگ نیز صدق می کند. مقیاس چراغ رومیزی یا زمینی باید با مقیاس عنصری که کنارش قرار می گیرد ، هم خوانی و هماهنگی داشته باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

– انتخاب پارچه ای مناسب برای کلاهک آباژور

پارچه ای که برای کلاهک آباژور استفاده می شود ، در نحوه انتشار نور از آباژور به محیط ؛ نقش بسزایی دارد. بنابراین باید تأثیر پارچه های مختلف بر انتشار نور را بدانید تا نور محیط شما آنگونه باشد که می خواهید. برای مثال اگر می خواهید نور بیشتری از آباژور در محیط پراکنده شود باید پارچه ای مانند کرباس یا لینن انتخاب کنید. اگر تمایل دارید نور روشن تری در فضا پخش شود بهتر است پارچه ای سفید انتخاب کنید. همچنین باید به نظافت کلاهک نیز از ابتدا توجه داشته باشد. دقت کنید که نظافت کلاهک هایی از جنس پارچه ابریشمی یا پیلیسه دار ، بسیار مشکل و حساس است.

– سبک کلاهک

برای انتخاب کلاهک چراغ رومیزی یا زمینی ، باید به سبک دکوراسیون توجه و گزینه ای را انتخاب کنید که سبکی متناسب و نزدیک به سبک محیط داشته باشد. مثلا کلاهک های استوانه ای و  ، هم برای دکوراسیون مدرن و هم برای دکوراسیون سنتی مناسب هستند.

– قرار دادن چراغ در جای مناسب

پس از اینکه چراغی متناسب دکوراسیون انتخاب کردید ، باید با تعیین بهترین جا برای آن در دکوراسیون ؛ انتخابتان را تکمیل کنید. چراغ را نباید در جایی قرار دهید که سیم برق آن از وسط کف یا مکانی نادرست عبور کند. زیرا این حالت هم زیبا نیست و هم خطرناک. پس ابتدا بدون توجه به پریز برق ، جای مناسب قرار گیری چراغ ها را مشخص کنید و سپس یک پریز برق مخصوص در آن قسمت تعبیه نمایید. نکته ای که هرگز نباید از آن غافل بود این است که اگر چراغی در جای نامناسب قرار داده شود ، هر اندازه هم که خود چراغ مناسب و زیبا باشد ؛ دیگر نمی تواند تأثیر مثبتی بر دکوراسیون بگذارد.

زهرا طالش عاشق دکوراسیون های متفاوت ، برای درک بهتر بعضی تفاوت ها باید کاملا نگاهی نو داشت ، درست مثل نگاه ما در تیم دکوراتور

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.