روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی دکوراسیون ، در چه خانه ای حالمان خوب است؟

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
هنگام صحبت از دکوراسیون و تزیینات داخلی، معمولا موضوع از دیدگاه زیباشناختی مورد بررسی قرار می‌ گیرد. اینکه چگونه به جلوه‌ ای دلخواه دست پیدا کنیم؟ کدام سبک چیدمان را الگو بدانیم یا چه گرایش‌ های جدیدی در این زمینه پدید آمده‌ اند؟ ولی اینها فقط بخشی از پازلی را تشکیل می‌ دهد که باید به‌ درستی چیده شود.

مقالات مرتبط

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

روانشناسی دکوراسیون : لغت و معنی!

یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می‌ شود درکی است که از لغت روانشناسی دکوراسیون در ناخودآگاه ما وجود دارد. باور داشته باشیم یا نه، انتخاب‌ هایی که در مورد نحوه دکوراسیون مکانی که در آن کار، زندگی یا به هر صورتی گذران وقت انجام می‌ شود، تاثیر قابل ملاحظه‌ ای روی احساسات و ادراک ما دارد. بدین صورت لغت به معنا بدل می‌ شود؛ معنایی که وسعت زیادی می‌ گیرد.اگر می‌ خواهید از حضور حس درست در فضایتان اطمینان حاصل کنید به نکته‌ های روانشناسانه این حوزه دقت داشته باشید.

روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون: خانواده ۳ ‌نفره!

در مورد تاثیر روانی رنگ‌ ها بسیار گفته و در مطالب پیشین صحبت شده است، ولی اهمیت این امر به‌ قدری است که باید همواره بر آن تاکید کنیم. انتخاب‌ های رنگی ما بی‌ شک تاثیر فوق‌ العاده‌ ای بر حال و هوا یا به اصطلاح «مود» ما دارد و این امر یکی از چالش‌ های مهم روانشناسی دکوراسیون برای طراح است. ساده‌ ترین شیوه، کاربرد یک مجموعه سه‌ تایی از رنگ‌ هاست. بزرگ‌ ترین یا وسیع‌ ترین اجزای دکوراسیون را با رنگ خنثی، ولی دلخواه در نظر می‌ گیریم؛ مثلا رنگ بژ. 

روانشناسی دکوراسیون

معنی روانشناسی دکوراسیون

اجزای درجه ۲ از نظر اندازه یا وسعت را با رنگ دلخواهی که آن را با رنگی خنثی مثلا سفید، ملایم کرده‌ ایم؛ به عنوان نمونه فیروزه‌ ای روشن و اجزای تزیینی کوچک‌ تر یا تکی دیگر از قبیل یک مبل تکی، مجسمه، گلدان، کوسن و … را با رنگی قوی و سر زنده که به فضا انرژی بصری و روانی خوشایندی می‌ بخشد؛ مثلا زرد طلایی یا نارنجی پرتقالی کامل می‌ کنیم. از دیدگاه روانشناسی ، این خانواده ۳ نفره زیبا به نسبت یک خانواده تک‌ رنگ به سلامت روان نزدیک‌ تر است.

من این هستم که می‌ بینید!

هنگام انتخاب رنگ دیوارها به وسعتی که آن رنگ از فضا اشغال خواهد کرد توجه داشته باشید. از دیدگاه جامعه‌ شناسی، هر گونه انتخابی در مورد رنگ و نحوه چیدمان وسایل به درک بهتر کارکرد فضا کمک کرده و در واقع به نوعی اطلاع‌ رسانی می‌ کند ولی این تمام مطلب نیست و نکته مهم‌ تری هم وجود دارد! ترکیب هر جزء از اجزای دکوراسیون و نحوه ساماندهی آن عاملی است که از شخصیت، خواسته‌ ها، لذت‌ ها و آرزوهای شما سخن می‌ گوید.

روانشناسی دکوراسیون

تعریف روانشناسی دکوراسیون

روح فضا!

وقتی سوال چگونه چیدمان کنیم؟ در مقابل شماست، شناخت و درک نیازمندی‌ های روانی و درک احساسات انسانی از اهمیت فوق‌ العاده‌ ای برخوردار است. فرقی نمی‌ کند که برای خودتان باشد یا برای مشتری، پاسخ به این ابهامات پایه و اساس کار است. دانستن و درک آرزوها و دلبستگی‌ ها، توانایی‌ ها یا ناتوانی‌ های فرد و کارکرد مورد نیاز و مطلوب فضا برای رسیدن به نتیجه قابل قبول مهم است. مهارت‌ های روانشناختی چه در مورد شخص خود و اعضای خانواده‌ تان و چه در مورد مشتری به بالا بردن کیفیت کار اجرایی کمک می‌ کند. چیدمان بخش‌ های مختلف فضا چگونه باید باشد تا جوابگوی نیازهای متفاوت بوده و کارایی مناسب را فراهم آورد؟ شناخت روانشناسانه محیط، روح حاکم بر آن را زنده و سیال نگه می‌ دارد.

روانشناسی دکوراسیون

روانشناختی دکوراسیون

حوزه‌ های سه‌ گانه در روانشناسی فضا

تاثیر روانشناسانه فضا ، در ۳ حوزه قابل بررسی است:

رفتار یا عملکرد

شکل هندسی فضا یا اتاق، میزان وجود نور طبیعی و مناسب برای انجام کار ، هر نوع کاری از قبیل مطالعه ، انجام تکالیف، آشپزی و …  روی رفتار و عملکرد و میزان بازدهی مثبت ما تاثیرگذار است.

احساسات

انتخاب رنگ، ارتباط با فضای بیرون و طبیعت از طریق پنجره و محل قرارگیری آن در اتاق و حضور نمادها و اشیا سمبلیک فردی که نشان‌ دهنده شخصیت و آمال ماست روی احساس‌ مان از بودن در آن مکان تاثیرگذار است.

ادراک

شامل هوشیاری حسی ما از عوامل و عناصر محیطی موجود در فضا می‌ شود. برای مثال درک بافت سطوح وسایلی که در اطراف‌ مان است؛ مثلا اینکه نرم است یا زبر، صیقلی یا مات؟ مبلمان دارای چه ویژگی است؟ آیا حسی از راحتی با خود دارد یا برعکس خشک و رسمی است؟ طراحی آن به ما چه می‌ گوید؟ یا اینکه در طراحی فضا به وجه خصوصی آن که بتوان بدون مزاحمت بر احساسات و جنبه‌ های درونی و تفکرات خود متمرکز شد پرداخته شده است؟ و بسیاری موارد دیگر بر دریافت ما از یک مکان تاثیرگذار است.

روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی در دکوراسیون

وجه دیگر درک فضا می‌ تواند به توهم مثبت وسعت فضا ، کمک کند. اگر می‌ خواهید فضایتان از لحاظ دیداری بزرگ‌ تر به نظر برسد، چاره کار استفاده از مبلمان کوچک‌ تر و باریک‌ تر است. نصب یک آینه بزرگ روی دیوار پشتی مبلمان و ایجاد عمق مجازی نیز شما را به این هدف نزدیک می‌ کند. آویزان کردن وسایل تزیینی روی دیوارها، همچنین به کار بردن رنگی گرم برای تزیین فضا، درک صمیمانه‌ ای از فضا به ما می‌ بخشد. چیدمان نزدیک به هم مبلمان و صندلی‌ ها و حضور نورهای محیطی مانند آباژور نیز به ایجاد فضای دوستانه کمک می‌ کند. اینکه با انتخاب‌ های خود به عنوان یک دکوراتور باعث چه دریافتی از فضا از طرف مخاطبان می‌ شویم و چه ادراکی از آن را منتقل می‌ کنیم، مسئولیت ماست.

این تاثیرات در زندگی روزمره قابل چشم‌ پوشی نیست و بسیار واقعی و مهم است. مطلب دیگر اختیار انتخاب و ملاک انتخاب وسایل، رنگ‌ ها و مدل اشیایی است که  بر می‌ گزینیم و تا حد زیادی در این باره آزادی عمل داریم.

۴ مورد خاص در روانشناسی دکوراسیون

هنگامی که به فضایی وارد می‌ شویم، ۴ مورد خیلی زود توجه ما را به خود جلب می‌کند:

  1. کارکرد: آیا فضا با نیازهای ما مطابقت دارد و آنها را برآورده می‌ کند؟
  2. ارزش مالی: آیا هزینه‌ ای که برای آن شده مفید بوده است؟
  3. وجه سمبلیک: آیا احساسات ما را بر می‌ انگیزد و با آن هماهنگی دارد و برای به‌ وجود آوردن حس همراهی و همدلی، از چه اشیا، لوازم و مبلمانی استفاده کرده‌ اند؟
  4. نشانه: آیا موارد استفاده شده در دکوراسیون، حالتی شخصی و فردی دارد یا حالتی عمومی و معمولی؟
روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی در طراحی دکوراسیون

مثلا آشپزخانه‌ ای که روی در یخچال آن تصاویری از افراد خانواده، دوستان و یادگاری‌ ها و… قرار دارد، فضای بسیار صمیمانه‌ تری برای همه ایجاد می‌ کند تا آشپزخانه‌ ای مدرن و مینیمالیستی و بیش از اندازه خلوت. انرژی مثبت جاری در فضا با حضور اشیا و رنگ‌ ها به افراد منتقل می‌ شود و حال و هوای دلنشین‌ تری برای ساکنان فراهم می‌ آورد.

فلسفه‌ های دکوری!

در این زمینه، ۲ دیدگاه معروف و باستانی و در عین حال کاربردی از گذشتگان برای ما به یادگار مانده است؛ فنگ‌شویی و واستو شاسترا که هر دو بر نحوه درست چیدن وسایل و انتخاب صحیح آنها به منظور دست یافتن به بهترین کیفیت جسمی و روانی در فضاهایی که زندگی می‌ کنیم، می‌ پردازند.

روانشناسی دکوراسیون

فلسفه‌ های دکوری

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.