شومینه سنگی

طراحی شومینه سنگی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

شومینه یک واژه خارجی است. با اینکه در کشور ما در قدیم انواع شومینه مخصوصاً نوع چوبی آن زیاد استفاده می شده است، ما واژه خاصی برای آن سراغ نداریم و از همین لغت خارجی استفاده می کنیم. شومینه به معنای دودکش است و انواع مختلفی دارد که یکی از آنها شومینه سنگی می باشد.

 مقالات مرتبط

ایده هایی برای طاقچه بالای شومینه

 

نصب و طراحی شومینه سنگی

شومینه یک واژه خارجی است. با اینکه در کشور ما در قدیم انواع شومینه مخصوصاً نوع چوبی آن زیاد استفاده می شده است، ما واژه خاصی برای آن سراغ نداریم و از همین لغت خارجی استفاده می کنیم. شومینه به معنای دودکش است و منظور از آن فضای اجاقی است که بسیار به کار برده می شود.

امروزه نوع هیزمی و گازی آن در خانه های لوکس و در اتاق های نشیمن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مصالح عمده شومینه آجر، خاک و سیمان نسوز است. آجرهای نسوز در اشکال مختلف تولید می شوند، که به فرم این وسیله بسیار کمک می کنند.

ساختار طراحی شومینه سنگی

معمولاً شومینه دارای منقل و کوره است. این منقل با توجه به سوخت هیزمی یا گازی شومینه متفاوت است. معمولاً‌ در ورودی کوره وسیله ای به نام دمپر اضافه می کنند؛ که باعث می شود گرمای زیادی از فضا خارج نشود و این فلز در فصل هایی از سال که از شومینه استفاده نمی شود، بوسیله زنجیری، مسیر دودکش را می بندد تا از انتقال باد به این قسمت جلوگیری شود.

نکته اساسی و مهم

چنانچه شومینه گازی باشد، رعایت مسائل ایمنی در مورد شیر گاز و مخصوصاً‌ ترموکوپل که در هنگام وزش جریان خاصی مثل باد و خاموش شدن شعله ها، جریان گاز را متوقف می کند، اهمیت فراوان دارد. در تزئین و کاربرد شومینه مصالح مختلفی از جمله سنگ، سرامیک، آجر، کاشی، گچ، سیمان سفید و فلزات رنگی مخصوصاً برنز بکار می روند. امروزه با استفاده از ورقه های آهن، شومینه های زیبایی ساخته می شود.

چطور طراحی شومینه سنگی را با دکوراسیون هماهنگ کنیم؟

یک شومینه هرچند هم که قدیمی باشد، اگر در تزیینات آن اعمال سلیقه شود، جلوه خاصی پیدا می کند. یک رنگ ساده، استفاده از آینه، استفاده از یک الوار به عنوان طاقچه، استفاده از صفحات فرفوژه در جلوی آتشدان، طرز چیدمان مبل ها، استفاده از شمعدان، گلدان، تابلوی هنری و قاب عکس هماهنگ؛ همگی تاثیر زیادی در این مرکز توجه به جا خواهند گذاشت. هر کدام از تصاویر زیر گویای یک مدل دکوراسیون است.

– رنگ‌آمیزی دور و طراحی شومینه سنگی با توجه به رنگ‌ دیوار و سقف، جلوه خاصی به آن می بخشد. می‌توانید در جایی که سقف فیروزه ای است، مشکی را به عنوان رنگ طاقچه انتخاب کنید.

– استفاده از آینه در بالای شومینه و انعکاس نور حاصل از آن احساس تازگی و باز بودن فضا را می دهد.

استفاده از آینه در بالای شومینه

استفاده از آینه در بالای شومینه

استفاده از شمعدان در بالای شومینه

استفاده از شمعدان در بالای شومینه

– در جای دیگر می بینید که چطور با نصب یک تخته الوار در بالای شومینه‌ جدید شیشه ای و قرار دادن تابلو و گلدان در زمینه دیوار طوسی پشت آن می توان بین وسایل هماهنگی برقرار کرد.

نصب تخته الوار بالای شومینه

نصب تخته الوار بالای شومینه

سنگ کردن فضای دور شومینه

– در جاهای کوچک می توانید فضای دور شومینه را از کف تا سقف آجر و آن را متضاد با دیوار رنگ کنید. ( مثلا قهوه ای در برابر سفید ). با این ارتفاع، اتاق بزرگ تر به نظر می رسد.

سنگ کردن فضای دور شومینه

سنگ کردن فضای دور شومینه

– یک اتاق خواب قدیمی با سه رنگ وسایل متضاد و یک گلدان گل طبیعی تغییر چشم گیری می کند.

– اگر شومینه در وسط دیوار نباشد، می توانید از یک طاقچه استفاده کنید و آن را تا جاهای خالی ادامه دهید و در انتها با قرار دادن یک گلدان گل کوچک با شاخه بلند خطای دید ایجاد کنید.

– در مورد شومینه های ساده در جلوی آتشدان، از یک فرفوژه هماهنگ با میز عسلی استفاده کنید.

– می توان از شومینه های چند وجهی به عنوان پارتیشن استفاده کرد و دو قسمت از خانه را با آن تفکیک کرد.

شومینه چند وجهی

شومینه چند وجهی

– قرار دادن میز ناهار خوری و مبل در کنار شومینه حتی اگر خاموش هم باشد، ساده ترین غذاها و محیط ها را لذیذتر می کند.

قرار دادن میز ناهار خوری و مبل در کنار شومینه

قرار دادن میز ناهار خوری و مبل در کنار شومینه

– برای تنوع، هرچند وقت یک بار شومینه هایی از جنس آجر را متنوع رنگ کنید.

– در اتاق پذیرایی که خطوط مستقیم زیادی دارد و سرد و بی روح به نظر می رسد، با استفاده از آجر یا کاشی های تزیینی به شکل هلال در دور شومینه این نقص را بر طرف کنید.

 آجر یا کاشی های تزیینی به شکل هلال

آجر یا کاشی های تزیینی به شکل هلال

منبع :

tazeen

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.